Tradicinio Užkarpatės karnavalo fone ukrainiečių filme „Pamfiras“ kunkuliuoja šeimos drama

9 vasario, 2023
Skaityti 2 min

„Lokys, liūtas ir šakelė“ informacija


Jei lietuviai žiemą išsišėlsta per Užgavėnes, ukrainiečiai Užkarpatėje dar labiau atsidėję švenčia Malankos karnavalą – konstruoja įspūdingus kostiumus iš šiaudų, lipdo kaukes, keldami triukšmą rungtyniauja. Šio karnavalo fone vyksta Ukrainos kino režisieriaus Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk filmo „Pamfiras“ veiksmas. Pažinti ukrainiečių kultūrą ir nusikelti į Karpatų kalnų žiemą kviečia Kanų kino festivalyje debiutavusi drama su trilerio elementais „Pamfiras“. Lietuvos kino teatrus filmas pasieks vasario 17 dieną. 

Filmas „Pamfiras“, be dramatiškos šeimos istorijos, leidžia pažinti unikalią Vakarų Ukrainos tradiciją – Senuosius Naujuosius metus pažymintį Malankos karnavalą. Tai lietuviškas Užgavėnes primenantis renginys, kuriame dalyvauja daugiatautė Černovicų regiono bendruomenė – rumunai, žydai, moldavai, armėnai, ukrainiečiai ir kitų tautų atstovai. „Pamfiro“ scenose atskleidžiamas ilgas ir nuoseklus pasiruošimas šiai persirengėlių šventei, kurios dalyviai kostiumų dėka įgauna neatpažįstamus, paslaptingus pavidalus.

„Kiekvienas pasirenka persirengti kažkuo, kas geriausiai atspindi jų asmenybę. Tačiau labiausiai mane domina Malankos karnavalo energija ir Ukrainos pasienio gyvenviečių hierarchija, kuri atsiskleidžia renkantis šventės kostiumą“, – sako filmo „Pamfiras“ kūrėjas D. Sukholytkyy-Sobchuk.

Kadrai iš filmo „Pamfiras”.  Rež. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk. Organizatorių foto

Ir pagoniškų, ir krikščioniškų ištakų turintis Malankos karnavalas buvo uždraustas, kai Vakarų Ukraina buvo okupuota Sovietų Sąjungos. Policija gaudydavo ir į areštinę uždarydavo šventės dalyvius, liepdavo jiems pasirašyti pasižadėjimą, kad ateityje karnavale nebedalyvaus. Žinoma, to pažado niekas netesėdavo, o triukšminga, spalvinga ir kūrybines jėgas išlaisvinanti šventė gyvuoja iki šiol.

Kol filmo herojai ruošiasi Malankos karnavalui, žiūrovai stebi Pamfiro gyvenimą – buvęs kontrabandininkas grįžta atgal į namus iš emigracijos ir pažada religingai žmonai elgtis sąžiningai. Bet dėl paauglio sūnaus Nazaro tenka dar kartą žengti į pasienio miškus. Čia, Ukrainos pasienio ruože su Rumunija, ir gimsta didžioji filmo intriga. Kaip pasielgs ištverme ir drąsa pagarsėjęs Pamfiras, kai nusikalstamas pasaulis ims grėsti jo sūnaus gerovei? 

Pagrindinio „Pamfiro“ vaidmens atlikėjo ieškota dvejus metus, kol vaidmuo atiteko ukrainiečių aktoriui Oleksandrui Yatsentyukui. Režisieriaus paliepimu priaugęs nemažai svorio ir užsiauginęs išraiškingus ūsus, aktorius O. Yatsentyukas debiutavo didžiajame kino ekrane. Aktorius sako, kad kaip filme Pamfiras kaunasi dėl savo šeimos gerovės, taip šiandien visa Ukrainos tauta jau beveik metus kovoja už savo laisvę.

„Pamfiro istorijoje noriu pabrėžti ukrainiečių emigracijos problemas, o taip pat parodyti ir gilius skirtumus, kurie egzistuoja tarp Ukrainos ir Europos Sąjungos. Tačiau tai ir pasakojimas apie paprastą, sąžiningą žmogų, kuris tampa žvėrimi atsidūręs beviltiškoje padėtyje“, – sako iš Černovicų regiono Vakarų Ukrainoje kilęs „Pamfiro“ režisierius D. Sukholytkyy-Sobchuk.

Filmo anonsas su lietuviškais subtitrais: 

Autorius

Previous Story

Mažiau žinomi L. von Triero filmai pasieks Lietuvos kino teatrus

Next Story

U. Seidlo filmuose „Riminis“ ir „Sparta“ – ironiškos dviejų brolių gyvenimo dramos

Latest from Blog

Agnė Jonkutė | Atminties Žemė

LDS galerijos „Arka“ informacija 2024 05 10 – 06 01 Gegužės 10 d. LDS galerijoje „Arka“ pradeda veikti Agnės Jonkutės paroda „Atminties

Discover more from KRITIKOS ATLASAS

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Siūlomi įrašai