Citata

Robert Bresson. Ausis daug kūrybiškesnė už akį

„Jean-Luc Godard: O jei galėtumėte pakeisti visus vaizdus garsais? Aš turiu omenyje… Galvoju apie savotišką vaizdo ir garso funkcijų inversiją. Žinoma, galėtume turėti vaizdus, bet svarbiausias elementas būtų garsas.

Robert Bresson: Šiuo atžvilgiu tiesa, kad ausis yra daug kūrybiškesnė už akį. Akis yra tingi. Ausis, priešingai, yra išradinga: ji daug dėmesingesnė, o akis pasitenkina priėmimu, išskyrus išimtinius atvejus, kai ji taip pat išradinėja, bet pasitelkdama fantaziją. Ausis tam tikra prasme yra daug išraiškingesnė ir išsamesnė. Pavyzdžiui, traukinio švilpukas gali sukelti ištisos stoties vaizdą: kartais tiksliai žinomos stoties, kartais stoties atmosferos arba bėgių su sustojusiu traukiniu. Galimų asociacijų yra daugybė. Gerai, kad ši garso funkcija palieka žiūrovui laisvę. Ir to turime siekti: palikti žiūrovus kuo laisvesnius. Ir kartu reikia padaryti taip, kad jie išmoktų šią laisvę pamilti. Turite priversti juos pamilti tai, kaip perteikiate dalykus. Tai yra, rodykite jiems dalykus tokia tvarka ir būdu, kokiu norite, kad jie būtų matomi ir jaučiami; priverskite kitus pamatyti tuos dalykus, pateikdami juos taip, kaip patys juos matote ir jaučiate; ir visa tai darykite palikdami jiems didelę laisvę, padarydami juos laisvus. Garsas suteikia šios laisvės daugiau nei vaizdas.


Robert Bresson, The Freest Film I’ve Made (Conversation between Robert Bresson and Jean-Luc Godard). In Bresson On Bresson. New York: New York Review Books, 2016.

0 comments on “Robert Bresson. Ausis daug kūrybiškesnė už akį

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s