Jubiliejinė Marijonos Sinkevičienės tekstilės darbų paroda „Laiškai“

9 birželio, 2021
Skaityti 3 min

Galerijos „Meno parkas“ informacija


Parodos laikas: 2021 06 10 – 07 11

Vieta: Galerija „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, 44279 Kaunas, Lietuva)

Nuo birželio 10 d., galerijos „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) trečiojo aukšto ekspozicinėje erdvėje, pradės veikti menininkės Marijonos Sinkevičienės jubiliejinė tekstilės darbų paroda „Laiškai“. Parodą galima bus aplankyti iki liepos 11 dienos.

Projektas ,,Laiškai” yra trečioji tęstinio projekto ,,Prikelta į būtį” dalis, kurį viso sudaro trys dalys ,,Prikelta į būtį”, „Atmintis” (skirta Lietuvos valstybingumo 100 – mečiui) ir ,,Laiškai”.

Pateikti šią idėją tekstilės kūrybiniuose darbuose mane paskatino visuomenės atitolimas nuo laiškų rašytų ranka, kitaip tariant kaligrafinio rankraščio, turinčio savo gilią istoriją. Pažvelgus į praeitį matome, kad informacija, kurią žmonės norėjo perteikti vienas kitam atsirado lygiagrečiai žmonijos istorijai. Seniausi istoriniai dokumentai yra išlikę – kaligrafiniai rankraščiai. Per rašto istorinį paveldą mes turime galimybę matyti senovinius rašmenis, skaityti to laikmečio istorijos faktus nuo seniausių laikų iki šių dienų. Kaligrafija – gražaus rašymo menas arba dailyraštis, kuris yra pritaikomas daugelyje sričių. Rašymo istorija, naujų stilių paieškos, tiesiog daili rašysena ar asmeniui būdingas autorinis raštas, parašas. Kitą kartą nelabai svarbu ar prasmingas jų turinys, gal būt visa esmė yra formoje. Žiūrėdami į tekstą jį savaime suprantame kaip kažką, ką reikia skaityti, retai kaip kažką į ką reikia žiūrėti. Autoriaus rašysena, raidžių formos, rašymo stilius, labai daug pasako apie žmogų kuris rašo laišką. Jis yra unikalus, autorinis, kartais sunkiai atkartojamas kito žmogaus. Siuntėjo rankraštyje vienodai svarbūs tiek tekstas, tiek rašysena.

Laiškai man yra labai brangūs visomis prasmėmis. Aš iki šiol esu išlaikiusi man adresuotus laiškus. Iš jų aš žvelgiu į pereitą laiką, kuomet laiškai buvo rašomi, matau, kaip keitėsi asmens rašysena, tekstas. Manau visi mes esame parašę patį pirmąjį laišką, tačiau, bėgant metams, yra ir paskutinis laiškas. Jie visi yra labia brangūs ir svarbūs, nes kalba apie mūsų buvimą šiame pasaulyje.

Pagrindinė tekstilės darbų ,,Laiškai” koncepcija – rašytinio laiško žmogaus žmogui svarba ir reikšmė. Yra didžiulis skirtumas tarp laiško rašyto Times New Roman šriftu, kur visų autorių laiškų šriftas yra toks pats, ir kiekvieno autoriaus personalinės rašysenos. Konceptualūs kolekcijos darbai simbolizuoja laiško kelionę per žmogaus gyvenimą, informacijos perdavimą, komunikavimą, iš kartos į kartą, iš praeities į dabartį ir prikeltą į būtį, į dabartį.

Šiuo kūrybinio darbo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į informacijos perdavimą, komunikavimą rašant laiškus autorine rašysena, kuri užfiksuoja mūsų emocijas, jausmus, išgyvenimus nepakartojama personaline kaligrafija. Laiškai parašyti rankraščiu tai – sielos ir širdies kalba.

Jokiu būdu nenuneigiu šiuolaikinių bendravimo formų – elektroniniais laiškais, mobiliaisiais telefonais ir kt. efektyvumo priemonėmis, būdami net kitame pasaulio krašte, bet kurią akimirką galime bendrauti su artimaisiais. Bet neberašydami laiškų ranka ir jų negaudami patys, netenkame kažko itin savito ir subtilaus – juk laiškas, tam tikra prasme, tarsi fizinis prisilietimas artimojo.

Tekstilės darbų kolekciją ,,Laiškai” sudaro foto tekstilės, gobeleno ir siuvinėjimo technika sukurti kūrybiniai darbai. Šiame darbų cikle yra naudojamos šiuolaikinės technologijos, jungiant jas su klasikinėmis tekstilės technikomis.

– Dailininkė Marijona Sinkevičienė

Tekstilininkė Marijona Sinkevičienė gimė Tauragės rajone, šiuo metu gyvena ir kuria Kaune. 1982 metais baigė Vilniaus dailės akademiją, įgijo tekstilės specialybę. Dirbo dėstytoja docente. Nuo 1987 metų yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Priklauso tekstilės grupei „Esame“. Dalyvauja tarptautinėse bei grupinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje. Tekstilininkės darbų yra įsigiję Lenkijos Gdynės, Krosnos, Lietuvos dailės muziejus, Raseinių krašto muziejus. Tekstilės darbų autorė yra sukūrusi Nacionaliniam Kauno dramos teatrui (1986m.), Ukrainos Slavičiaus vaikų darželiui-lopšeliui sukūrė gobelenų ciklą „Metų laikai“ (1987 m.).

Iliustracija | Marijona Sinkevičienė. „Pirmas laiškas“. Linas, foto tekstilė. 31 x 82 cm. 2020

Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.

Autorius

Previous Story

Agnė Kulbytė: pasigendu menininkų nepriklausomybės nuo kritikos

Next Story

Rimanto Plungės fotografijų ir videografijos paroda „REVERSE 21“

Latest from Blog

Agnė Jonkutė | Atminties Žemė

LDS galerijos „Arka“ informacija 2024 05 10 – 06 01 Gegužės 10 d. LDS galerijoje „Arka“ pradeda veikti Agnės Jonkutės paroda „Atminties

Discover more from KRITIKOS ATLASAS

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Siūlomi įrašai

Kurdų videomenas

Galerijos „Meno parkas“ informacija Sausio 26 d. galerijoje „Meno parkas“

Žygimantas Augustinas. SIRENES ET PAX (Sirenos ir ramybė)

Galerijos „Meno parkas“ informacija „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas)