NKDT premjera „Frankenšteino kompleksas“: ar dirbtinis intelektas įveiks žmogų?

22 gruodžio, 2021
Skaityti 1 min

Dirty Deal teatro ir NKDT informacija


Naujausioje Nacionalinio Kauno dramos teatro premjeroje „Frankenšteino kompleksas“, kuri gimsta kartu su Latvijos Dirty Deal teatru, jėgas sujungė režisierius Valters Sīlis, dramaturgas Kārlis Krūmiņš ir dirbtinis intelektas (DI). Išskirtinis rodymas vyks 2022 m. sausio 9 d. Mažojoje scenoje. 

Neįprastas ir novatoriškas spektaklis – tai latvių dramaturgo ir aktoriaus Kārlis Krūmiņš dialogas su dirbtiniu intelektu, taip pat aktorių vaidinamos scenos, kurias rašė pats DI. Pavadinimas „Frankenšteino kompleksas“ kildinamas iš mokslinės fantastikos autoriaus Aizeko Azimovo sugalvoto termino. Šią sąvoką jis vartojo apibūdindamas baimę, kurią provokuoja mechaninis žmogus. Baimę, kad intelektuali būtybė, kurią esam sukūrę, atsigręš prieš mus ir taps grėsme mūsų gyvybei.

Spektaklio pagrindu tapo realūs dirbtinio intelekto tyrimai ir kompanijos OpenAI sukurtas dirbtinės kalbos modulis GPT-3, nauja teksto generavimo programa, galinti kurti įvairaus tipo tekstus – rašyti kalbas, kurti dramos scenas, dialogus, generuoti naujienų straipsnius, kuriuos vertintojams sunku atskirti nuo žmogaus sukurtų. Tokios programos galimybės kelia daugybę svarbių klausimų apie mūsų ateitį. Jau seniai robotai yra pakeitę daug žmogaus rankų darbo įvairiose srityse. Menininkai lig šiol jautėsi saugūs, nes vyravo įsivaizdavimas, kad mašinos nėra kūrybingos. Tačiau ši programa įrodė, kad DI gali sukurti ne mažiau įtaigius, paveikius, kūrybiškus, išmintingus tekstus nei gyvi autoriai. Dramaturgas Kārlis Krūmiņš dalyvavo OpenAI paskelbtame konkurse ir gavo prieigą prie šios programos bei galimybę su ja dirbti ir eksperimentuoti. 

Spektaklyje dalyvauja aktoriai, kurių užduotis yra įkūnyti DI sugeneruotą tekstą, kuriant skirtingus personažus. Kūrėjai kelia klausimus; ar iš tiesų vis dar reikia autorių? Mokykloje daug metų praleidžiama studijuojant rašytojų biografijas, bet ar tai taip svarbu? Ar asmeninio autoriaus gyvenimo pažinimas duoda kažką daugiau, padeda geriau suprasti meno kūrinį? Ar dirbtinis intelektas gali pranokti autorių kūrybiškumu? 

Vaidinama anglų kalba, kad kiek įmanoma liktų išsaugotas DI rašytas tekstas, tačiau naudojamas ir vertimas – subtitrai lietuvių kalba. 

Spektaklio kostiumų dailininkas ir scenografijos autorius Uģis Bērziņš, muziką komponavo Arvīds Saulītis, šviesos menininkas Lauris Johansons. Scenoje pasirodys latvių aktoriai Inga Tropa ir Karlis Reijers ir NKDT aktoriai Deividas Breivė bei Vaidas Maršalka.

„Frankenšteino kompleksas“ spketaklio ir repeticijų akimirkos. Organizatorių nuotraukos.

Spektaklį remia Latvijos valstybinis kultūros rėmimo fondas, Lietuvos kultūros ministerija. 

„Frankenšteino komplekso“ premjera Rygoje įvyks 2022 m. sausio 5 d. Bilietus platina Tiketa.lt. 

Autorius

Previous Story

Aplinkos menas – galimybės ir iššūkiai

Next Story

Banga, jungianti dabartį su praeities prisiminimais

Latest from Blog

Agnė Jonkutė | Atminties Žemė

LDS galerijos „Arka“ informacija 2024 05 10 – 06 01 Gegužės 10 d. LDS galerijoje „Arka“ pradeda veikti Agnės Jonkutės paroda „Atminties

Discover more from KRITIKOS ATLASAS

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Siūlomi įrašai