Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus

„Baltijos banga“ Nidoje: filmai, pokalbiai, animacijos mokyklėlė, knygos apie kino operatorių A. Kemežį pristatymas 

16 rugpjūčio, 2022
Skaityti 2 min

Lietuvos kinematografininkų sąjungos informacija


Rugpjūčio 19 d. Nidos bendruomenės namuose prasideda kasmetinis kino festivalis „Baltijos banga“. Jau 14 -tą kartą Lietuvos kinematografininkų sąjungos kartu su Nidos kultūros ir turizmo centru „Agila“ rengiamas festivalis pristatys geriausių lietuviškų ir kaimynų filmų panoramą, kvies į susitikimus su režisieriais. 

Iš kitų šalyje vykstančių festivalių „Baltijos banga“ išsiskiria artimu neformaliu kūrėjų ir publikos bendravimu, o pastaraisiais metais – ir renginiais, skirtais šalies kino kultūrai ir jos tyrinėjimams. Tad tarp festivalio susitikimų –  pokalbis su knygos „Kino operatorius Audrius Kemežys: akimirksnis spalvoms suderinti“ autore režisiere Giedre Beinoriūte ir šviesaus atminimo menininko kolegomis. Pasak festivalio direktoriaus Arūno Stoškaus, būtent artimas ryšys leidžia geriau pažinti festivalio publiką, įsitikinti, kad ji atvira įvairioms temoms, kurias kelia geriausias mūsų kinas. 

„Baltijos bangą“ šį ketvirtadienį pradės penkiems šiųmetiniams nacionalinio kino apdovanojimams „Sidabrinė gervė“ nominuotas dokumentinis Lino Mikutos filmas „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“ ir gerai žinomo montažo režisieriaus Ričardo Matačiaus trumpametražio vaidybinio filmo „Sekretas“ premjera. Abu šie „Baltijos bangos“ atidarymo seansai nemokami. „Siekiame kuo didesnės lietuviško kino sklaidos – tai vienas svarbiausių Lietuvos kinematografininkų sąjungos renginių tikslų. Tad kasmet dalis festivalio renginių atviri ir nemokami visiems neringiškiams ir kurorto svečiams. Šįmet tai – atidarymo renginiai, puikios G. Beinoriūtės parengtos knygos apie kino operatorių A. Kemežį ir visą Nepriklausomybėje subrendusią kino žmonių kartą pristatymas, kurio metu prisiminsime Audrių ir jo filmuotus filmus, kalbėsime, kaip svarbu prisiminti ir užfiksuoti nueinančio laiko akimirkas. Vienas populiariausių atvirų „Baltijos bangos“ renginių yra tradicinė Animacijos mokyklėlė, kurioje vaikų sukurtas filmas visada sulaukia ypatingo dėmesio. Neabejoju, kad bendras Ukrainos ir Lietuvos animacinių filmų seansas bus praturtinanti kultūrinė patirtis ir vaikams, ir suaugusiems“, – į festivalio renginius kviečia programos kuratorė, kino kritikė Rasa Paukštytė.

Pasak programos kuratorės, formuojant festivalio programą organizatoriams buvo svarbiausia, kad publika pajustų bendrą mūsų kino raidos kryptį, autorių skirtumus, sujungtų įvairias kino kūrėjų kartas. Šalia Lauryno Bareišos tikrovės tyrinėjimų „Piligrimuose“, sudėtingų Andriaus Blaževičiaus „Bėgikės“ klausimų apie tai, kur yra beribės meilės ribos – maestro Algimanto Puipos odė kino vizijoms „Sinefilija“, viduriniosios karto režisierių vaidybiniai filmai vaikams: Agnė Marcinkevičiūtė pristatys „Lobį“, o Inesa Kurklietytė  – Drugelio širdį“. 

Daugumą šiųmetinės „Baltijos bangos“ vaidybinių ir dokumentinių filmų jungia visuomenės istorijos, kultūros raidos temos – „Šuolis“ (rež. Giedrė Žickytė, apdovanojimas „Sidabrinė gervė“ už geriausią metų dokumentinį filmą), „Sugrįžę iš Niujorko“ (rež. Ramunė Rakauskaitė), „Kernagis“ (rež. Andrius Lekavičius), „Metai prieš karą“ (rež. Dāvis Sīmanis, Latvija), „Operacija 02” (rež. Margus Paju, Estija) pasitelkia archyvus, tyrinėja asmenines dramas ir jų ryšį su istoriniais pasakojimais. 

Festivalį rugpjūčio 23 d. pabaigs publikos susitikimas su režisieriumi Maratu Sargsyan ir jo ilgametražio vaidybinio filmo – alegorijos apie karą „Tvano nebus“ seansas. Šio įspūdingo debiuto, o Rusijos karo prieš Ukrainą fone – ir itin aktualaus filmo premjera įvyko tarptautiniame Venecijos kino festivalyje, programoje „Kritikų savaitė“ 2020 metais, tačiau dėl pandemijos Lietuvoje premjera buvo atidėta. Pagrindinį karo išvarginto pulkininko vaidmenį filme suvaidino Valentinas Masalskis.

Festivalį „Baltijos banga“ remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kino centras.

Visa festivalio programa www.baltijosbanga.lt

Autorius

Previous Story

Parodos ,,1972. Pramušti sieną“ lydintieji renginiai

Next Story

„Pirmosios bangos“ filmus lydės japoniški būgnai ir specialiai festivaliui pagaminti instrumentai

Latest from Blog

Discover more from KRITIKOS ATLASAS

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Siūlomi įrašai

Marat Sargsyan: aš vis dar nežinau, kas tas karas

Pokalbis su filmo „Tvano nebus“ režisieriumi

Atviros Manto Kvedaravičiaus filmų peržiūros Vilniuje: poetams ir batsiuviams

Filmų „Mariupolis“ ir „Partenonas“ seansai.