„All That Breathes“

Kaune – išskirtinė proga pamatyti geriausią Kanų dokumentinį filmą „All That Breathes“

8 lapkričio, 2022
Skaityti 3 min

Kauno menininkų namų informacija


Lapkričio 10 d. 19 val. Kauno kino centre „Romuva“ žiūrovai turės unikalią galimybę išvysti Kanų kino festivalyje geriausia dokumentika pripažintą filmą  – „All That Breathes“ (liet. k. Viskas, kas kvėpuoja) (2022). Indų režisieriaus Shaunak Sen kūrinys šiais metais taip pat buvo įvertintas aukščiausiais apdovanojimais Sundance, Honkongo, Londono ir Krokuvos kino festivaliuose. Šią neeilinę progą Kauno miesto gyventojams ir svečiams dovanoja dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common people“, kurį organizuoja Kauno menininkų namai ir platforma „Kitas kinas“.

„All That Breathes“ puikiai atliepia jau į trečią peržiūrą šiais metais kviečiančio ciklo programos temą – individo ir bendruomenių santykį su aplinkos erdve, kraštovaizdžiu, kuriame jie gyvena ir veikia. Ciklas „Common people“ žiūrovams siūlo į kraštovaizdį pažvelgti kaip į veiksnį generuojantį socialines, politines ir ekonomines prasmes, bei pamėginti suvokti, kaip žmogaus ir erdvės santykis keičiasi šių dienų iššūkių akivaizdoje.

Shaunak Sen dokumentikoje užfiksuoti du broliai Nadeemas ir Saudas, kurie viename iš labiausiai apgyvendintų pasaulio miestų yra paskyrę savo gyvenimus donkichotiškoms pastangoms apsaugoti juodąjį peslį – didingą plėšrųjį paukštį, atliekantį labai svarbų vaidmenį Naujojo Delio ekosistemoje, kuris nerimą keliančiais tempais krinta iš dangaus. Užterštos aplinkos ir socialinių neramumų apsuptyje, „broliai pesliai“ dienas ir naktis leidžia rūpindamiesi paukščiais savo laikinoje paukščių klinikoje, įkurtoje rūsyje.

Ekologinė ir sociopolitinė drama

„All that breathes“ tyrinėja ryšį tarp peslių ir brolių musulmonų, kurie padeda paukščiams sugrįžti į padanges, ir atveria žiūrovams užburiančią skirtingų rūšių sambūvio kroniką. Shaunak Sen šį filmą kūrė įkvėptas susidomėjimo oro taršos sukeltais gyvūnų elgesio ir evoliuciniais pokyčiais Delyje, bei jaučiamo nerimo dėl vis didėjančios socialinės įtampos Indijoje. Susitelkimas į juodąjį peslį atskleidė ne tik ekologines, bet ir aktualiausias šių laikų sociopolitines dramas. Tačiau režisierius neapsiriboja nei pagrindinių veikėjų, nei paukščių gyvenimu. Kaip personažas filme pasirodo pats miestas, kupinas daugybės žmonių ir gyvūnų ansamblių. 

Naujasis Delis yra vienas labiausiai užterštų miestų planetoje, o pramonė laukinę gamtą paveikė amžiams, ypač paukščius. Delio oro kokybės indekso įvertinimas yra prasčiausias pasaulyje, jis toks toksiškas, kad paukščiai tiesiog krenta iš dangaus. Šie gyvūnai padarė viską, kad kompensuotų taršos pasekmes – vienos rūšys pradėjo čiulbėti viena kitai aukštesniu tonu, kad prasiskverbtų pro pramoninį triukšmą, o kitos rūšys pradėjo naudoti išmestas cigarečių nuorūkas kaip parazitus atbaidančią priemonę. Tačiau pakaitalo orui nėra. Turbūt gražiausiai nufilmuotame šių metų dokumentiniame filme „All That Breathes“ režisierius Shaunak Sen sujungia tikrovišką personažų dramą su nuostabia gamtos kinematografija, kartu neprarandant esminio filmo komentaro apie tai, kaip žmogus sąveikauja su gamta – arba kaip ją naikina savo abejingumu. 

„Tai gyvybiškai svarbus ir besikeičiančią miesto ekosistemą tyrinėjantis kūrinys apie du atsidavusius, paukščius gelbėjančius, brolius musulmonus. Tokios istorijos ne tik iškelia kasdienybės didvyrius, bet žiūrovui tampa pamoka bei įkvėpimu, tol kol ekologinė krizė dar netapo ne tik aktyvistų, tam jautrių žmonių, bet ir absoliučiai kiekvieno žmogaus asmeninėmis dramomis.“ – mintimis apie filmo svarbą šių dienų kontekste dalinasi programos kuratorius Karolis Žukas.

Shaunak Sen filmu „All that breathes“ siekia parodyti dangaus žavesį ir paskatinti žiūrovus, išėjusius iš kino salių, instinktyviai pažvelgti aukštyn; susimąstyti apie dangų ir paukščius jame, kaip apie neištirtas, itin paslaptingas būtybes ir jų svarbą pasaulio išlikimo scenarijuose.

Dalyvavimas dokumentinių filmų peržiūrų ciklo „Common people“ orgnizuojamuose renginiuose nemokamas.

Lapkričio 24 dieną ciklą uždarys armėnų režisierių Aren Malakyan ir Vahagn Khachatryan filmas „5 Dreamers and a Horse“ (liet. k. Penki svajotojai ir arklys) (2022), kuris bus rodomas Kauno menininkų namuose (V. Putvinskio g. 56-1). 

Abu filmai bus rodomi originalo kalba su lietuviškais subtitrais, kurie pritaikyti kurtiesiems ir neprigirdintiesiems. 

Visą repertuarą ir naujienas sekite Kauno menininkų namų puslapyje www.kmn.lt ir socialiniuose tinkluose.

Projektą kuruoja Karolis Žukas („Kitas Kinas“) ir Edvinas Grinkevičius (Kauno menininkų namai). Vizualiniu projekto identitetu rūpinasi Eglė Simonavičiūtė. Projektą finansuoja Lietuvos kino centras, organizuoja – Kauno menininkų namai. Partneriai – platforma „Kitas Kinas“, Kauno kurčiųjų reabilitacijos centras.

Autorius

Previous Story

Premjera prancūzų filosofui Emmanueliui Levinui atminti: „Veidas/Visage“

Next Story

Laiko (AL)chemikai 7-oje Vilniaus keramikos meno bienalėje 

Latest from Blog

Discover more from KRITIKOS ATLASAS

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Siūlomi įrašai