Festivalio „Videogramos“ informacija
Lapkričio 29 – gruodžio 1 d. video meno, meninink(i)ų filmų ir judančių vaizdų festivalis „Videogramos“ kvies susiburti kultūros komplekse „Sodas 2123“. Programos filmuose ir renginiuose bus tyrinėjama jungianti muzikos galia, kontempliuojamos žemės bei darbo sąvokos neramiame šiuolaikiniame pasaulyje ir jo nesenoje istorijoje, mezgami globali bendrystė su žmonėmis iš įvairių pasaulio regionų.
5-tasis video meno, meninink(i)ų filmų ir judančių vaizdų festivalis „Videogramos“ dėmesį sutelks į tarptautinio solidarumo tradicijų, kurios kadaise gyvavo mūsų sunkiai apčiuopiamame Rytų Europos regione, atgaivinimą. Kai nepriklausomybė jau pamatyta, užuosta ir paragauta, prie to prieinama jau laisva valia, vedant saviems poreikiams ir troškimams, o ne per valstybės primestą geopolitinį internacionalizmą. Viltis egzistuoja horizontaliose, iš žemumų kylančiose iniciatyvose, kurios laisvai plinta po pasaulį, toli nuo diplomatinių rūpesčio spektaklių. Turėdami visa tai omenyje „Videogramų“ festivalio organizatoriai kvies žiūrėti video meną iš globalių periferijų ir ieškoti savo santykio su juo.
Muzika iš Levanto regiono
„Videogramų ’24“ atidarymo ašimi taps muzika ir jos neblėstanti galia šiais „monstrų laikais“*. Filmas „Sawt Syria“ (liet. „Sirijos balsas“) pasakos apie spalvingą Sirijos ir jos po visą pasaulį pasklidusios diasporos pogrindžio muzikos sceną. Pokalbiuose su menininkais ir archyviniuose kadruose iš pogrindžio reivų bei miestų kasdienybės, elektroninės muzikos kūryba ir šokių aikštelė filme tyrinėjama kaip atskaitos taškas ir jungiamasis elementas, kuriantis vientisą sirų patirtį besiskiriančią nuo Sirijos valstybės ar praėjusių kartų. Į Vilnių pokalbiui po filmo atvyksta jo režisieriai Yamen Makdad ir Juline Hadaya.
Atidarymo vakarą tęs, griežtai tik iš plokštelių grojama, „Beirut Groove Collective“ didžėjų sesija. Kolektyvo branduolys yra įrašų kolekcionierius, radijo laidų vedėjas Ernesto Chahoud ir muzikos tyrėja, rašytoja bei radijo laidų vedėja Natalie Shooter. Londone įsikūrusio menininkų, didžėjų kolektyvo veikla prasidėjo nuo funk ir soul vakarėlių Vakarų Beirute, o jų muzikos spektras apima kosmopolitiško Beiruto ir platesnio regiono 7-9 dešimtmečių muzikos scenos įvairovę bei įrašų leidybos pradininkus. Daugiau nei dešimt metų jie rengė vienus populiariausių pogrindžio vakarėlių SWANA regione, o šiuo metu organizuoja vakarėlius Londone ir visame pasaulyje, kurie „New York Magazine“ buvo įvertinti, kaip vieni iš penkiolikos geriausių pasaulyje.
Kovos už savą žemę
Solidarumas filmų programoje bus tyrinėjamas per dvi temas: žemę ir darbą, bei įvairias jų interpretacijas. Kelias ves nuo Baltijos jūros filme „Baltic UXO“ iki Levanto krašto filmų programoje, kurią „Videogramų“ kvietimu sudarė Beiruto sinematekos kuratoriai, ir per maištingus Rojavos kalnus Marwos Arsanios filmuose – tai žemė, dėl kurios žmonės kovoja iki šiol, kurią myli, palieka ir į kurią vėl sugrįžta.
Režisierių Alexanderio Belinskio iš Ukrainos ir Agnės Dovydaitytės kuriamas filmas „Baltic UXO“ bus pristatytas kūrimo stadijoje (work in progress). Tai mąsli ir meditatyvi vizualinė kelionė, kurios metu stebima, su kokiomis Antrojo pasaulinio karo sprogmenų laidojimo pasekmėmis šiandien susiduria Baltijos regiono gamta ir gyventojai.
Beiruto sinemateka yra ambicingas projektas skirtas Libano kino paveldui ir šiuolaikiniam kinui tyrinėti, saugoti ir skleisti. Sinematekos tikslas yra pabrėžti šio paveldo turtingą įvairovę ir didinti jo prieinamumą. „Videogramų“ festivaliui sinematekos kuruotoje filmų programoje apmąstomos žemės, bendruomenės ir ekologijos temos. Pasak kuratorių: „neįmanoma kalbėti apie žemę negalvojant apie Palestiną – jos dirvožemį ir istorijas. Ir naujuose, ir senesniuose filmuose Palestina nuolat minima įvairiuose diskursuose apie žemę.“
Tuo metu Berlyne ir Beirute gyvenanti ir dirbanti menininkė, tyrėja ir režisierė Marwa Arsanios keturiose savo filmo „Kas bijo ideologijos?“ dalyse susitelkia į alternatyvius socialinius darinius ir skirtingų pasaulio vietų liaudies pasipriešinimus.
Darbo sampratos Lotynų Amerikoje
Žemės tema veda į darbą – kitų kviestinių kuratorių „Colectiva editorial Des-bordes“ filmų programą, kurioje žiūrovai galės susipažinti su Lotynų Amerikos gyventojų požiūriu į darbą, laisvalaikį ir teises. Kolektyvą sudaro to paties pavadinimo skaitmeninio leidinio redakcija. Savo darbą jie grindžia tyrimų procesais, kolektyviniais skaitymais, diskusijomis ir debatais. „Videogramų“ festivaliui jų kuruota programa pavadinimu „Tarpinės ekologijos“ suburia keturis Lotynų Amerikos kino kūrėjus, kurių idėjos yra glaudžiai susijusios su darbo ir poilsio formomis, neatitinkančiomis dabartinės kapitalistinės sistemos, tačiau nebūtinai esančiomis už jos ribų.
Globali bendrystė ir solidarumas
Galiausiai, su žanrus, sienas ir tikrovę iškreipiančiu Eduardo Williamso filmu „Žmonių banga 3“ „Videogramose“ bus spekuliuojama apie tai, ką veikti pasaulyje, kuriame mūsų prasmingą laiką vagia nuobodūs darbai, priklausomybė nuo ekranų ir vartotojiškas elgesys. „Čia jungiasi žmonės ir šalys, kuriuos matyti kartu galbūt nėra įprasta. Mano idėjas keitė kiekvienas savo fantazijomis ir tikrove pasidalinęs žmogus. Sekame juos ypatingu būdu, kuris gali priversti mus pasijusti žmonėmis, mašinomis ar ateiviais“, sako režisierius.
Prie „Videogramų“ programos prisijungia ir šiuo metu Lietuvoje gyvenančio amerikiečių teoretiko Noaho Brehmerio ir vertėjos bei kuratorės Milos Burchart organizuojama diskusija “Aguonos ir narcizai“ apie solidarumo politikos sampratą. Diskusiją ves pepdagogas, dėstytojas Kamalas Ahamada, kurio moksliniai tyrimai skirti dekolonijinei ir kritinei rasės teorijoms.
* Antonio Francesco Gramsci: „Senasis pasaulis miršta, naujasis dar neužgimė: dabar yra monstrų laikai.“
Visi „Videogramų“ renginiai nemokami, be registracijos.
Seansai rodomi originalo kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais. Atidarymo renginys ir filmas, work in progress pristatymas ir diskusija – anglų k.
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė